Co dwa lata Komisja Europejska tworzy publikację zawierającą przedstawicieli każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i krajów COSME w dziedzinie przedsiębiorczości i innowacyjności, którzy odnieśli sukces.

Zostaliśmy wyróżnieni przez Komisję Europejską, ponieważ w tegorocznej broszurze „Secrets of success" możemy reprezentować nasz kraj w grupie małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule właściciel firmy Allbag, Tomasz Woźniak zdradza swoje motywację, podkreśla korzyści z prowadzenia ekobiznesu, oraz udziela rad w jaki sposób sprawnie kierować przedsiębiorstwem.

Cała broszura dostępna jest na stronie Komisji:

https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/dd1c2503-5f37-11e9-9c52-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-95143553

Poniżej przedstawiamy treść broszury w języku polskim:

„Firmę Allbag założyłem w 2009 roku, zajmujemy się produkcją i dystrybucją toreb ekologicznych z nadrukami. We współpracy z politechniką łódzką opracowaliśmy torbę ze zintegrowanym panelem słonecznym, co pozwala na ładowanie urządzeń mobilnych lub magazynowanie energii. Do prowadzenia działalności firmy zainspirowała mnie wizja eko-biznesu przyjaznego środowisku. Zajmując się sprzedażą ekologicznych toreb miałem nadzieję przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i odpadów wytwarzanych przez społeczeństwo. Ponieważ społeczna odpowiedzialność biznesu to temat bardzo mi bliski, podejmujemy działania związane z edukacją w zakresie ekologii, zalet recyklingu, korzyściach wynikających z używania toreb ekologicznych.

Prowadzenie biznesu nie jest zajęciem łatwym i na przestrzeni lat w trakcie prowadzenia własnej działalności nauczyłem się, że zachowanie umiaru jest bardzo ważne. Przez wiele lat priorytetem dla mnie był bardzo szybki rozwój firmy, jednak doświadczenie nauczyło mnie, żeby jeść małą łyżeczką. Porażki w realizacji zadań nauczyły mnie delegowania obowiązków, dzielenia się odpowiedzialnością. Dzielenie zadań jest priorytetem dla rozwoju działalności, a przekazując zadania innym pracownikom uświadomiłem sobie, że niepotrzebnie pędziłem przez większość czasu i pracowałem kosztem mojego prywatnego życia. Dla osób rozpoczynających własną działalność mam radę - kluczowa jest konsekwencja w działaniach, nie zrażanie się po porażce oraz wyciąganie wniosków z popełnionych błędów.

Prowadzenie biznesu nauczyło mnie również nie przejmowania się rzeczami i sytuacjami na które nie mam wpływu. W biznesie niejednokrotnie zdarzają się trudne sytuacje na które nie mamy wpływu, na przykład zdarzenia losowe przez które towar nie dojechał do klienta na czas - kiedyś wydawało mi się, że każda taka sytuacja zakończy się dla firmy źle. Natomiast dzisiaj wiem, że takie rzeczy się po prostu zdarzają każdemu i w 90% przypadków wystarczy po prostu szczera rozmowa z klientem aby sytuację wyjaśnić - na prawdę nie trzeba rwać sobie włosów z głowy i przejmować się każdym drobiazgiem, którego przecież nie mogliśmy przewidzieć.

Cierpliwość jest bardzo ważną cechą przedsiębiorcy, która ułatwia prowadzenie biznesu i osiągnięcie sukcesu. Kolejną ważną rzeczą są zmiany, nie należy bać się zmian. Jak powiedział Albert Einstein- Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów. Dlatego, jeżeli nie zadowalają mnie obecne rezultaty zmieniam sposób działania. Nieustannie dążę zarówno do samorozwoju, poszerzania możliwości produkcyjnych, a także zakresu działalności.

Moje cele są niezmienne od lat - pragnę tworzyć ekologiczne produkty, a także przyczyniać się do edukacji społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Pragnę również, aby Allbag stał się marką rozpoznawalną na całym świecie.”