Torby ekologiczne mają wiele twarzy. Najczęściej jednak wykonywane są z papieru lub szyte z naturalnych materiałów jak bawełna, juta czy len. Wbrew pozorom torba ekologiczna nie jest wynalazkiem najnowszym. Pierwsza maszyna do produkcji torebek papierowych powstała za sprawą kobiety w roku 1868, a jej pomysłodawczynią była pracująca w Columbia Paper Bag Company Margaret Knight. Maszyna była tak dopracowana, że wykonywała torbę od początku do końca, łącznie ze składaniem i klejeniem. Na początku dwudziestego wieku Walter H. Deubner wykorzystał po raz pierwszy torbę papierową w swoim sklepie spożywczym. Papierowe torby ekologiczne szybko przyjęły się na rynku, a w 1915 roku ich sprzedaż sięgnęła blisko miliona sztuk.

Krótki prym foliówki

Innym, równie znanym pomysłodawcą był Gustaw Thulin Sten. Za sprawą tego Pana powstały w latach ‘60 XX wieku reklamówki foliowe. Z rozkładem wyprodukowanych do chwili obecnej toreb foliowych Matka Planeta będzie się mierzyć jeszcze przez kilkaset lat. Namnażająca się liczba szkodliwych reklamówek zmusiła konsumentów i producentów większości krajów, do przeproszenia się z torbami ekologicznymi.

Ekotorba wraca do łask

Kiedy w latach ’90 w niektórych stanach Ameryki nałożono podatek na torby foliowe, społeczeństwo szybko przekonało się do toreb ekologicznych. W Polsce problem z namnażającymi się odpadami, powstałymi w wyniku użytkowania foliówek, rozwiązała Komisja Europejska wprowadzając nakaz ograniczenia użytkowania plastikowych reklamówek w krajach UE. W tym celu sklepy i supermarkety wprowadziły opłaty za torby foliowe, to znacznie zachęciło kupujących do inwestowania w ekotorby.

Obecnie torby ekologiczne cieszą się popularnością na całym świecie. Wykorzystuje się je nie tylko w branży spożywczej, ale również w usługach, branży reklamowej i wielu innych gałęziach przemysłu.

Jako torby zakupowe największą popularnością cieszą się torebki wykonane z materiałów. Juta i bawełna zapewniają dużą wytrzymałość dzięki czemu doskonale sprawdzają się do noszenia zakupów. Torby papierowe są wykorzystywane najczęściej jako torby reklamowe, w branży odzieżowej, przemyśle kosmetycznym i do pakowania artykułów luksusowych.

Więcej o torbach ekologicznych i reklamowych w kolejnych artykułach.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się!